Dziesięć lat Repozytorium Uniwersytetu w Białymstoku

08.12.2023

W tym roku mija dziesięć lat, odkąd powstało Repozytorium Uniwersytetu w Białymstoku (RUB). Z tej okazji Redakcja RUB przygotowała okolicznościową publikację, do której teksty napisali przedstawiciele władz Uniwersytetu w Białymstoku, pracownicy naukowi, bibliotekarze. Publikacja, pod redakcją Agnieszki Gałeckiej-Golec, nosi tytuł „Repozytorium Uniwersytetu w Białymstoku: Wspólna droga do otwierania nauki” i przedstawia historię oraz rozwój RUB, a także podkreśla jego znaczenie w kontekście otwartej nauki. Książka dostępna jest online, natomiast w formie papierowej została zaprezentowana 6 grudnia 2023 roku. Okazją do tego było jubileuszowe spotkanie w auli Wydziału Nauk o Edukacji UwB, które zorganizowała Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia we współpracy z Europe Direct Podlaskie. Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu w Białymstoku, prof. dr. hab. Roberta W. Ciborowskiego. Całą uroczystość moderowała Dorota Sawicka – Kierownik Centrum Popularyzacji Nauki.

Na obchody jubileuszu zaproszone zostały osoby współpracujące z Repozytorium UwB, w tym pracownicy naukowi, administracyjni, redaktorzy czasopism, przedstawiciele wydawnictw i bibliotekarze. W programie znalazły się przemówienia, gratulacje, powinszowania. Uroczystość rozpoczęli oficjalnie prorektor ds. rozwoju dr hab. Jarosław Matwiejuk, prof. UwB, oraz prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. dr hab. Izabela Święcicka. Następnie słowo wstępu wygłosił dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej dr hab. Piotr Chomik, prof. UwB, a kierownik Repozytorium UwB mgr Agnieszka Gałecka-Golec podsumowała krótko dziesięć lat pracy RUB. Głos zabrali również prof. dr hab. Maciej Perkowski, który reprezentował Europe Direct Podlaskie, oraz Katarzyna Kitlas z Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Podziękowania złożyła również dr hab. Alicja Korzeniecka-Bondar, prof. UwB, prodziekan Wydziału Nauk o Edukacji. Na szczególną uwagę zasługują ponadto życzenia nagrane przez prof. Dariusza Kuleszę, który w ciepłych słowach dziękował Redakcji RUB za dotychczasowe starania i życzył kolejnych osiągnięć.

Ważnym punktem wydarzenia był panel dyskusyjny prowadzony przez dr Iwonę Sójkowską z Biblioteki Politechniki Łódzkiej, która współtworzy portal informacyjny dla bibliotekarzy i pracowników informacji naukowej Elektroniczna Biblioteka EBIB. W dyskusji wzięli udział autorzy jubileuszowej publikacji: dr Katarzyna Sztop-Rutkowska reprezentująca Fundację SocLab oraz Wydział Socjologii, dr hab. Agata Rozumko, prof. UwB, redaktor czasopisma „Crossroads. A Journal of English Studies” wydawanego na Wydziale Filologicznym, mgr Iwona Łojewska, przedstawicielka Repozytorium UwB, oraz mgr Wiesław Wróbel, zastępca dyrektora Biblioteki UwB. Podczas rozmowy zostały poruszone ważne kwestie związane z rozwojem otwartej nauki, naszej uczelni oraz samej platformy Repozytorium. Na zakończenie uroczystości uczestnicy otrzymali egzemplarze jubileuszowej publikacji oraz zostali zaproszeni na tort urodzinowy.

To nie koniec jubileuszowych niespodzianek. W ramach cyklu „Rozmowy na końcu świata” został nagrany także podcast. O otwartej nauce i o Repozytorium UwB mówią w nim dr hab. Ewa Gruszewska, prof. UwB, i Agnieszka Gałecka-Golec. Rozmowę prowadzi Dorota Sawicka.