Tydzień Otwartego Dostępu 2022

Otwartość dla sprawiedliwości klimatycznej

2022.png

W dniach 24-30 października 2022 odbył się Tydzień Otwartego Dostępu (Open Access Week) organizowany w tym roku pod hasłem: „Otwartość dla sprawiedliwości klimatycznej”.  Jest ono inspiracją do podjęcia wspólnych działań i podniesienia świadomości na temat roli otwartej nauki w dążeniu do sprawiedliwości klimatycznej.

W tym roku Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia we współpracy z Europe Direct Podlaskie po raz dziesiąty uczestniczy w obchodach Open Access Week. Organizujemy seminarium, w którym wezmą udział eksperci z różnych dziedzin nauki na Uniwersytecie w Białymstoku oraz przedstawiciel Urzędu Miejskiego. Celem spotkania jest wprowadzenie do tematu kryzysu klimatycznego, przedstawienie sposobów przeciwdziałania i łagodzenia jego negatywnego wpływu na różne sfery życia człowieka. Rozwiązaniem może być nawiązanie współpracy przedstawicieli instytucji samorządowych z białostockim środowiskiem naukowym. Ważne aby efekty tej współpracy zostały udostępnione szerokiemu gronu odbiorców poprzez rozpowszechnienie wyników badań naukowych i publikacji w Internecie.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w spotkaniu

Osoby zainteresowane proszone są o rejestrację

Zgłoszenia przyjmujemy do 30.11.2022 (środa)

Otwartość dla sprawiedliwości klimatycznej. Nauka - Przyroda - Społeczeństwo

1 grudnia 2022, 11.00-14.00

sala 2003, Wydział Biologii UwB

Spotkanie poprowadzi Dorota Sawicka z Centrum Popularyzacji Nauki Uniwersytetu w Białymstoku

11.00-11.10 Przywitanie gości
11.10-11.20 Wystąpienie dr hab. Jarosława Matwiejuka,  prof. UwB Prorektora ds. rozwoju Uniwersytetu w Białymstoku
11.20-11.30 Wystąpienie prof. dr hab. Izabeli Święcickiej, Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku
11.30-11.40 Otwarta nauka i sprawiedliwość klimatyczna – wprowadzenie do tematu
Agnieszka Gałecka-Golec (Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia)
11.40-12.00 Zmiany klimatyczne w północno-wschodniej Polsce
Prof. dr hab. Andrzej Górniak (Katedra Ekologii Wód, Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku)
12.00-12.20 Środowisko i zmiany klimatyczne a prawo – perspektywa światowa, unijna i polska
Wojciech Zoń (Katedra Prawa Międzynarodowego Publicznego i Europejskiego, Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; Europe Direct Podlaskie)
12.20-12-30 Przerwa
12.30-12.50 O czym mówi emisyjność gospodarki i jak otwarta nauka pomaga tę wiedzę wykorzystywać
dr Edyta Sidorczuk-Pietraszko (Katedra Rozwoju Społeczno–Gospodarczego, Wydział Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku)
12.50-13.10 Wrażliwość i uważność – o refleksyjności nauki i sztuki w XXI wieku wobec kryzysów
dr Karolina Wierel (Zakład Studiów nad Kulturą i Mediami, Instytut Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku)
13.10-13.30 Białystok – miasto z klimatem. Plan Adaptacji Miasta Białystok do zmian klimatu do roku 2030 (MPA)
Ewa Kułakowska (Departament Gospodarki Komunalnej, Urząd Miejski w Białymstoku)
13.30-14.00 Dyskusja

andrzej-gorniak.jpg

Andrzej Górniak–  profesor nauk biologicznych z zakresu hydrobiologii, kierownik Katedry Ekologii Wód na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Członek Rady Naukowej Wigierskiego Parku Narodowego, Rady Naukowej Narwiańskiego Parku Narodowego, Rady Naukowej Biebrzańskiego Parku Narodowego, Międzynarodowego Towarzystwa Limnologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego. Wśród jego zainteresowań naukowych znajdują się: biologia wód, meteorologia i klimatologia, hydrologia, gleboznawstwo, biogeochemia i ochrona środowiska.

ewa_kulakowska.jpg

Ewa Kułakowska –  Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Lider Miejskiego Zespołu ds. opracowania Planu Adaptacji Miasta Białystok do zmian klimatu do roku 2030 (MPA).

esp.jpg

Edyta Sidorczuk-Pietraszko –  doktor nauk ekonomicznych, adiunkt na Wydziale Ekonomii i Finansów UwB, w Katedrze Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, Zakładzie Zrównoważonego rozwoju. Zajmuje się zagadnieniami ekonomii środowiska, ekonomii zrównoważonego rozwoju i zarządzania środowiskiem.

img_9581_2.jpeg

Karolina Wierel –  doktor, adiunkta w Zakładzie Studiów nad Kulturą i Mediami funkcjonującego w Instytucie Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku; kulturo znanwczyni i filolożka. Interesuje się twórczością katastroficzną i postapokaliptyczną, motywem Księgi w kulturze, relacją kultura-literatura-film, historią oralności i piśmienności oraz współczesnymi prądami myślowymi w filozofii kultury, a szczególnie „nową humanistyką”, humanistyką ekologiczną, posthumanizmem, postsekularyzmem.

zon2.jpgFot. Jerzy Banasiuk

Wojciech Zoń –  asystent w Katedrze Prawa Międzynarodowego Publicznego i Europejskiego, dyrektor ds. organizacji w Europe Direct Podlaskie, kierownik biura Fundacji Prawo i Partnerstwo, członek International Law Association–Grupa Polska; na co dzień naukowo zajmuje się prawem międzynarodowym i unijnym, w szczególności w zakresie ochrony środowiska, bezpieczeństwa żywności i współpracy transgranicznej, jak też edukacją prawniczą.