Humanistyka cyfrowa dla bibliotekarzy

23.05.2024

8 maja to nie tylko Dzień Bibliotekarza, ale i data oficjalnego rozpoczęcia Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek - akcji mającej na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W tym roku odbywał się on pod hasłem "Biblioteka - miejsce na czasie".

Biblioteka Uniwersytecka rozpoczęła tegoroczne świętowanie spotkaniem w ramach Podlaskiego Forum Bibliotekarzy. Zostało ono poświęcone bardzo aktualnemu obecnie tematowi, czyli humanistyce cyfrowej. Wygłosiła je dr Ewa Kaźmierczyk z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku. Prelegentka omawiała definicję humanistyki cyfrowej oraz różne podejścia do tej dyscypliny. Podkreślała, że zajmowanie się tą dziedziną wymaga interdyscyplinarnych kompetencji w zakresie łączenia różnych obszarów wiedzy. Starała się też przedstawić korzyści oraz ryzyko związane z prowadzeniem badań w tym nurcie, a także odpowiedzieć na pytania, co humanistyka cyfrowa może wnieść do tradycyjnie pojmowanych dyscyplin naukowych. Wystąpienie zakończyła przedstawieniem kilku ciekawych projektów, w tym realizowany przez Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy projekt "Cyfrowa historia miasta – rozwój przestrzenny Białegostoku (XVIII-XIX wiek)".

Dr Ewa Kaźmierczyk ukończyła studia z zakresu historii i prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 2021 r. obroniła pracę doktorską „Społeczeństwo i przestrzeń Krakowa w latach 1720-1795” napisaną pod kierunkiem dr hab. Konrada Wnęka, prof. UJ. Rozprawa doktorska została wyróżniona przez Radę Dyscypliny Historia UJ, a także otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Dr Kaźmierczyk zajmuje się głównie historią społeczną i demografią historyczną epoki nowożytnej, a ostatnio również szeroko pojętą humanistyką cyfrową.