8 marca o kobietach na „Podlasiu w badaniach naukowych”

15.03.2024

8 marca 2024 r. w sali konferencyjnej Biblioteki Głównej odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Podlasie w badaniach naukowych”. Wykład w jego ramach wygłosiła prof. Małgorzata Dajnowicz z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku. Mówiła o wybitnych kobietach – Aleksandrze Piłsudskiej, Jadwidze Klimkiewiczowej oraz Józefie Kisielnickiej, których działalność przyczyniła się do rozwoju obecnego województwa podlaskiego.

Trzy bohaterki wykładu były związane z różnymi regionami i miejscowościami. Aleksandra Piłsudska ze Szczerbińskich, działaczka niepodległościowa odznaczona Orderem Virtuti Militari, urodziła się w Suwałkach. Jadwiga Ewa Klimkiewiczowa, z domu Glińska, zasłużyła się w historii Białegostoku jako organizatorka i uczestniczka różnorodnych inicjatyw o charakterze społecznym i kulturalnym. Natomiast Józefa Kisielnicka, pisarka i działaczka społeczna, po małżeństwie z ziemianinem Kazimierzem Kisielnickim związała się z Ziemią Kolneńską.

Prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz pracuje na Wydziale Historii Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie kieruje Katedrą Historii Kultury i Pracownią Historii Kobiet, oraz w Ośrodku Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego w Warszawie. Jest prezeską i założycielką Instytutu Studiów Kobiecych, a także autorką kilku monografii naukowych oraz ponad 160 artykułów.