Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku
serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w seminarium

"KSIĄŻKA ARTYSTYCZNA"

które odbędzie się w dniach 10-11 maja 2012 roku
w Audytorium Ryszarda Kaczorowskiego
Ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie
przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 14A.

Seminarium będzie towarzyszyła wystawa
POLSKA KSIĄŻKA ARTYSTYCZNA PRZEŁOMU XX i XXI WIEKU
przygotowana przez Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Kuratorami wystawy są Alicja Słowikowska i Jadwiga Tryzno.

Na przestrzeni wieków książka przybierała różne formy. Po pergaminowych i jedwabnych zwojach, paskach bambusów, tabliczkach glinianych, drewnianych i z kości słoniowej przez stulecia dominowała książka kodeksowa, papierowa.

W dobie społeczeństwa informacyjnego książka papierowa traci znaczenie jako źródło informacji, zastępują ją nośniki elektroniczne. A jednak we współczesnym świecie znalazło się miejsce dla książki tworzonej z artyzmem i pasją, książki z duszą.

Celem seminarium jest próba zdefiniowania, czym jest książka artystyczna, jakie niesie przesłanie i czym będzie w przyszłości. Przybliżymy dokonania polskich artystów najwyższej rangi uprawiających sztukę książki. Z drugiej zaś strony przedstawimy różnorodność nośników, na których publikowana jest obecnie książka oraz nowe metody udostępniania wydawnictw (oprogramowania i nowe technologie).

Seminarium będzie towarzyszyła niezwykła wystawa ponad 150 książek artystycznych, którą w ubiegłym roku gościło tokijskie Muzeum Musashino Art University. Eksponaty stanowią głównie najciekawsze prace wyróżnione podczas polskich i zagranicznych konkursów.

Do udziału w seminarium zapraszamy bibliotekarzy, artystów, pracowników instytucji kultury i wszystkich zainteresowanych tematyką. Referaty wygłoszą znani twórcy książki artystycznej i znawcy przedmiotu: prof. dr hab. Elżbieta Banecka, prof. dr hab. Andrzej Bartczak, dr Michał Kacperczyk, dr Jacek Ladorucki, prof. Ewa Latkowska-Żychska, prof. dr hab. Grzegorz Matuszak, Alicja Słowikowska i Jadwiga Tryzno.

Udział w seminarium jest bezpłatny. Zgłoszenia należy dokonać ze strony www. Zarejestrowani uczestnicy otrzymają certyfikaty uczestnictwa. Nie pokrywamy kosztów dojazdu do Białegostoku i nie pośredniczymy w rezerwacji noclegów.

Dodatkowych informacji udziela Hanna Kościuch, sekretarz naukowy Biblioteki Uniwersyteckiej. tel. (85) 745 76 96; fax (85) 745 76 86, e-mail: h.kosciuch@uwb.edu.pl

Program seminarium

10 maja 2012 (czwartek)

13:00-14:00
Rejestracja uczestników

14:00-14:30
Słowo wstępne do wystawy POLSKA KSIĄŻKA ARTYSTYCZNA PRZEŁOMU XX i XXI WIEKU (Jadwiga Tryzno i Alicja Słowikowska)

Uroczyste otwarcie wystawy przez Jego Magnificencję Rektora Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr hab. Jerzego Nikitorowicza

Sesja I

14:30-15:00
      Alicja Słowikowska
      „Sztuka książki – idea, stan dzisiejszy, prognozy”

15:00-15:30
      Prof. dr hab. Grzegorz Matuszak
      „O estetyce książki i książkach, które nie są książkami”

15:30-15:50
      Wystąpienie sponsora (DDP)

15:50-16:30
      Przerwa kawowa

16:30-17:00
      Prof. Ewa Latkowska-Żychska
      „Sztuka książki - sylwetki twórców”

17:00-17:20
      Wystąpienie sponsora (ALEPH Polska)

17:20-18:00
      Projekcja filmów o sztuce książki

18:00-18:30

Uroczysta kolacja

11 maja 2012 (piątek)

Sesja II

9:00-9:30
      Prof. dr hab. Andrzej Bartczak
      „Brevi manu. O moich rękopiśmiennych książkach”

9:30-10:00
      Dr Michał Kacperczyk
      „Typografia publikacji albumowych”

10:00-10:20
      Wystąpienie sponsora (3M)

10:20-10:50
      Przerwa kawowa

10:50-11:20
      Prof. dr hab. Elżbieta Banecka
      „Moje działania w obszarze książki unikatowej”

11:20-11:50
      Jadwiga Tryzno
      „Kolekcja POLSKA KSIĄŻKA ARTYSTYCZNA PRZEŁOMU
      XX i XXI wieku – misja Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi”

11:50-12:30
      Dyskusja, podsumowanie seminarium

Lunch

Program może ulec zmianie.