"Olimpizm na pocztówkach" w Bibliotece Głównej

24.04.2024

W holu Biblioteki Głównej można już oglądać wystawę "Olimpizm na pocztówkach", przygotowaną przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Jest ona poświęcona kolekcji pocztówek wydawanych z okazji Igrzysk Olimpijskich i powstała w ramach uczczenia 100. rocznicy utworzenia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Odwzorowane na planszach pocztówki w skrótowy sposób przedstawiają historię olimpizmu. W pierwszej kolejności symbolicznie nawiązują do starożytnych igrzysk olimpijskich, następnie przechodzą do prezentacji postaci Pierre’a de Coubertina – twórcy nowożytnych igrzysk olimpijskich, pierwszych igrzysk w Atenach w 1896 roku i kolejnych aż do roku 2012. Ukazują także historię PKOl-u, debiut Polski na Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku w Paryżu oraz postacie pierwszych złotych medalistów – w tym Haliny Konopackiej (pierwszej złotej medalistki z Amsterdamu w 1928 roku) oraz Janusza Kusocińskiego i Stanisławy Walasiewiczówny (złotych medalistów z 1932 roku w Los Angeles).

Wystawa będzie czynna do 19 maja.