Doświadczenia szkolne przymusowych migrantów na "Podlasiu w badaniach naukowych"

27.02.2024

27 lutego 2024 r. w sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersyteckiej Dr Anna Młynarczuk-Sokołowska z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku wygłosiła wykład pt. "Szkolna codzienność Innego. Słów kilka na temat wyników badań „uważniających” głos uczniów ze środowiska przymusowych migrantów".

Celem wykładu było ukazanie wybranych zagadnień dotyczących doświadczania codzienności polskiej szkoły przez dzieci i młodzież ze środowiska przymusowych migrantów. W trakcie spotkania zaprezentowano wyniki badań sytuujące w centrum procesu badawczego GŁOS uczniów oraz doświadczenia związane z wieloletnią pracą w środowisku zróżnicowanym kulturowo. Prowadząca przedstawiła perspektywę uczniów z doświadczeniem uchodźstwa związaną z rozpoczęciem edukacji w polskich szkołach, relacjami nauczyciel-uczeń, rówieśniczymi, uczestnictwem w procesie edukacji, a także ich dylematy, trudności i mocne strony. Omówiła również swój autorski Model Szkoły Wrażliwej na Innego/Obcego oraz innowacje pedagogiczne służące indywidualizacji procesu edukacji oraz nauczaniu języka polskiego jako obcego.

Dr Anna Młynarczuk-Sokołowska jest adiunktem w Katedrze Edukacji Międzykulturowej i Elementarnej Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku. Od wielu lat realizuje inicjatywy badawcze oraz społeczne, które w centrum podejmowanych działań sytuują głos dzieci i młodzieży doświadczających migracji, a w szczególności uchodźstwa. Za swoją pracę m.in. zajęła pierwsze miejsce w konkursie World Organization for Early Childhood Education OMEP, została nagrodzona stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców oraz uhonorowana przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.